ATTITUDE Apple & Basil Natural Air Purifier, 227 g

With activated carbon

CHF 10.90

(CHF 48.02 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 227 g

Only 2 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Contains plant extracts
  • Lasts for up to 6 weeks
  • Fragrance intensity can be adjusted

Frequently bought together with Durance Cotton Blossom Refill for Reed Diffuser, 250 ml

ATTITUDE Apple & Basil Natural Air Purifier, 227 g CHF 10.90 (CHF 48.02 / kg)
Durance Cotton Blossom Refill for Reed Diffuser, 250 ml CHF 19.80 (CHF 79.20 / l)
Total price: CHF 30.70
Description

Activated carbon filters out harmful substances and disperses a pleasant apple and basil scent.

Properties:

  • with natural, plant fragrances
  • active charcoal purifies the air, resin neutralises odours
  • free from synthetic preserving agents
Item no.: XBO-AT-55224
Content: 227 g
EAN: 626232552249
Manufacturer No.: 55224
Brands : ATTITUDE
Certificates : Leaping Bunny
Ingredients (INCI)

Aqua, Activated Carbon (Aktivkohle), Sodium Stearate, Ätherische Öle

Hazard and precautionary statements

Hazard statements:

  • EUH 210 - Safety data sheet available on request.
Legal information
Manufacturer: ATTITUDE, 231 rue Saint-Honoré, 75001, Paris, France, info@attitudeliving.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ATTITUDE Apple & Basil Natural Air Purifier