AVEO Cloudy Flowers Shower Scrub, 50 ml

Gentle cleansing & smooth skin feel in the shower

CHF 0.82 CHF 0.90 -9%

(CHF 16.40 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Delicate magnolia fragrance & exfoliating effect
  • Vegan formula free from microplastics

Frequently bought together with AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml

AVEO Cloudy Flowers Shower Scrub, 50 ml CHF 0.82 (CHF 16.40 / l)
AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml CHF 2.05 (CHF 10.25 / l)
Total price: CHF 2.87
Description

AVEO Cloudy Flowers Shower Scrub is a mechanical body scrub for all skin types that gently cleanses the skin and leaves it looking well cared for. Its formula with magnolia extract leaves a delicate magnolia blossom fragrance and noticeably softer skin.

Key benefits at a glance:

  • Thorough cleansing: Fine exfoliating particles gently remove dead skin cells.
  • Gentle massage effect: Helps remove dead skin cells as it is massaged over damp skin.
  • Vegan formula: Contains magnolia extract and is completely free from microplastics.
  • Daily care: Ideal for daily use in the shower.

Item no.: MUE-110080000192
Content: 50 ml
EAN: 2200299317676
Manufacturer No.: 110080000192
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types
Application: Massage into the moistened skin with circular movements, paying particular attention to very dry areas such as elbows and heels and then rinse off carefully. Use this beauty routine a maximum of 1-2 times a week.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Duesberg medical GmbH, Thüringer Straße 20, 46286, Dorsten, Germany, www.duesberg-medical.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Cloudy Flowers Shower Scrub

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder