AVEO Milk & Honey Cream Shower Gel Refill Pouch, 600 ml

Gentle cleansing & care for daily body care

CHF 1.11 CHF 1.25 -11%

(CHF 1.85 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 600 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For all skin types
  • With a milk & honey fragrance
  • Hydro-Care formula & panthenol

Frequently bought together with AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml

AVEO Milk & Honey Cream Shower Gel Refill Pouch, 600 ml CHF 1.11 (CHF 1.85 / l)
AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml CHF 1.67 (CHF 6.68 / l)
Total price: CHF 2.78
Description

AVEO Milk & Honey Creamy Body Wash Refill is suitable for the daily care of all skin types and gently cleanses the skin. Its creamy texture with Hydro Care formula supports a well-cared-for appearance and leaves the skin feeling soft.

Key benefits at a glance:

  • Gentle cleansing: Gently cleanses the skin with a creamy texture.
  • Soft skin feel: The Hydro Care formula leaves the skin feeling supple.
  • Conditioning ingredients: Contains panthenol as well as milk and honey extracts.
  • Pleasant fragrance: Leaves a delicate milk and honey scent on the skin.
  • Practical refill: The refill pouch makes refilling easy.

Item no.: MUE-306193
Content: 600 ml
EAN: 2200272137734
Manufacturer No.: 306193
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types
Application: Rub the lotion in the palms of your hands and let it lather. Then apply to damp skin and rinse off thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Glyceryl Oleate, Coco Glucoside, Sodium Lauroyl Glutamate, Glycol Distearate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Parfum, Panthenol, Mel (Honey), Sine Adipe Lac, Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Sodium Sulfate, CI 16255, CI 19140, CI 15985, Tocopherol (Vitamin E), Hydrogenated Palm Glycerides Citrate

Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Milk & Honey Cream Shower Gel Refill Pouch

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder