AVEO Professional Silver Gloss Hair Treatment, 20 ml

Elegant shine & improved manageability

New!

CHF 0.82 CHF 0.90 -9%

(CHF 41.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For gray & bleached hair
  • With an anti-yellowing formula
  • Repairs structural damage

Frequently bought together with AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml

AVEO Professional Silver Gloss Hair Treatment, 20 ml CHF 0.82 (CHF 41.00 / l)
AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml CHF 1.67 (CHF 6.68 / l)
Total price: CHF 2.49
Description

AVEO Professional Silver Gloss Hair Treatment is specially developed for grey and bleached hair and helps smooth structural damage. Its formula leaves the hair supple and helps counteract unwanted colour tones.

Key benefits at a glance:

  • Anti-yellow formula: Specially tailored to the needs of grey and bleached hair.
  • Conditioning extracts: Contains peach kernel oil and silver willow extract.
  • Shine & suppleness: Gives hair an elegant shine and improves combability.
  • Structural care: Specifically helps smooth structural damage in the hair.

Item no.: MUE-2021791
Content: 20 ml
EAN: 4053776002019
Manufacturer No.: 2021791
Brands : AVEO
Hair Colours : Blonde, Grey/Silver
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Emil Kiessling GmbH, Obere Lerch 40, 91166 , Georgensgmünd, Germany, www.emil-kiessling.de/de/kiessling-cosmetics-in-motion/home

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Professional Silver Gloss Hair Treatment