AVEO Sensitive Aloe Vera & Lime Extract Cream Shower Gel Refill Pouch, 600 ml

Gentle cleansing & pleasantly fresh fragrance

CHF 1.11 CHF 1.25 -11%

(CHF 1.85 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 600 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For all skin types
  • With aloe vera & lime extract
  • Mild formula for nourished-feeling skin

Frequently bought together with AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml

AVEO Sensitive Aloe Vera & Lime Extract Cream Shower Gel Refill Pouch, 600 ml CHF 1.11 (CHF 1.85 / l)
AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml CHF 1.67 (CHF 6.68 / l)
Total price: CHF 2.78
Description

AVEO Sensitive Aloe Vera & Lime Extract Creamy Body Wash Refill provides gentle cleansing for all skin types. The mild Hydro Care formula leaves the skin feeling comfortable and well cared for with daily use and provides a fresh fragrance.

Key benefits at a glance:

  • Gentle cleansing: Gently cleanses the skin and is suitable for daily use on all skin types.
  • Selected ingredients: Mild Hydro Care formula with aloe vera and lime extract.
  • Fresh fragrance: Leaves a pleasant scent on the skin after use.
  • Less packaging: The refill pouch produces up to 75% less packaging waste compared with two shower gel bottles.
  • Practical design: Resealable format makes refilling easy.

Item no.: MUE-306194
Content: 600 ml
EAN: 2200272136980
Manufacturer No.: 306194
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types
Application: Rub the lotion in the palms of your hands and let it lather. Then apply to damp skin and rinse off thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Glyceryl Oleate, Coco Glucoside, Sodium Lauroyl Glutamate, Glycol Distearate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Parfum, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder, Panthenol, Propylene Glycol, Citrus Aurantifolia (Lime) Fruit Extract, Tocopherol (Vitamin E), Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Limonene

Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Sensitive Aloe Vera & Lime Extract Cream Shower Gel Refill Pouch