AVEO Velvety Soft Skin Shower Scrub, 200 ml

Gentle cleansing & care for soft, smooth skin

CHF 1.49 CHF 1.65 -10%

(CHF 7.45 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Gentle body scrub
  • With mineral exfoliating beads
  • Leaves skin feeling soft and supple

Frequently bought together with AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml

AVEO Velvety Soft Skin Shower Scrub, 200 ml CHF 1.49 (CHF 7.45 / l)
AVEO Cream-Oil Body Lotion , 200 ml CHF 2.05 (CHF 10.25 / l)
Total price: CHF 3.54
Description

AVEO Velvety Soft Skin Shower Scrub is a mechanical body scrub that gently removes excess dead skin cells. The cleansing formula with a pleasant fragrance leaves the skin feeling soft and supple.

Key benefits at a glance:

  • Gentle exfoliation: Gently removes excess dead skin cells with mineral exfoliating beads of natural origin.
  • Pleasant skin feel: Leaves the skin noticeably soft and supple.
  • Invigorating care: The formula revitalises skin and senses with a relaxing fragrance.

Item no.: MUE-110080000242
Content: 200 ml
EAN: 2200314683670
Manufacturer No.: 110080000242
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types
Application: Massage into the moistened skin with circular movements, paying particular attention to very dry areas such as elbows and heels and then rinse off carefully. Use this beauty routine a maximum of 1-2 times a week.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Duesberg medical GmbH, Thüringer Straße 20, 46286, Dorsten, Germany, www.duesberg-medical.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Velvety Soft Skin Shower Scrub