essence CAMOUFLAGE MATT Concealer, 150 (8 ml)

Even complexion & long-lasting matte finish

CHF 2.71 CHF 3.00 -10%

(CHF 338.75 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 150

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • To conceal blemishes
  • Liquid texture & high coverage
  • Waterproof formula

Frequently bought together with essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml)

essence CAMOUFLAGE MATT Concealer, 150 (8 ml) CHF 2.71 (CHF 338.75 / l)
essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml) CHF 4.69 (CHF 156.33 / l)
Total price: CHF 7.40
Description

The CAMOUFLAGE MATT Concealer by essence creates an even-looking complexion. Its liquid texture allows targeted coverage of imperfections and redness.

All highlights at a glance:

  • High coverage: Reliably covers minor blemishes and balances redness.
  • Long-lasting matte finish: Leaves a mattified finish for an even result.
  • Waterproof formula: Provides reliable hold with a liquid consistency.
  • Versatile use: Also suitable for brightening and highlighting individual areas of the face.
  • Easy to blend: Blends easily and can be applied with the fingers, a brush or a sponge.

Item no.: MUE-951830
Content: 8 ml
EAN: 4059729518309
Manufacturer No.: 951830
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Aqua, Isononyl Isononanoate, Talc, Dicaprylyl Ether, Glycerin, Isododecane, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Tocopherol (Vitamin E), Polyglyceryl-3 Diisostearate, Disteardimonium Hectorite, Potassium Cetyl Phosphate, Sodium Chloride, Synthetic Beeswax, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Lecithin, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Phenoxyethanol, Parfum, Beta-Caryophyllene, Pogostemon Cablin Oil, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, CI 77491 (Iron Oxide), CI 77492 (Iron Oxide), CI 77499 (Iron Oxide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

Concealer & Foundation - Which Skin Tone Suits Me?
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence CAMOUFLAGE MATT Concealer