essence FOUNDATION stick, 120 (10 g)

Even complexion with effortless application & blending

CHF 4.50 CHF 5.00 -10%

(CHF 450.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 120

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Practical pen-style design & creamy texture
  • Covering effect with sodium hyaluronate

Frequently bought together with essence stay ALL DAY 14h long-lasting concealer, 30 - Neutral Beige (7 ml)

essence FOUNDATION stick, 120 (10 g) CHF 4.50 (CHF 450.00 / kg)
essence stay ALL DAY 14h long-lasting concealer, 30 - Neutral Beige (7 ml) CHF 2.52 (CHF 360.00 / l)
Total price: CHF 7.02
Description

The FOUNDATION stick by essence creates an even-looking complexion and is suitable for all skin types. Its creamy texture is easy to apply and blend.

All highlights at a glance:

  • Practical stick format: Allows quick, easy and fuss-free application.
  • Creamy texture: Applies and blends effortlessly with a make-up sponge, brush or fingers.
  • Covering effect: Offers a covering formula with sodium hyaluronate.
  • For all skin types: Suitable for every skin type.

Item no.: MUE-951739
Content: 10 g
EAN: 4059729517395
Manufacturer No.: 951739
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Caprylic/Capric Triglyceride, Octyldodecanol, Isononyl Isononanoate, Caolin Clay, Aluminium Starch Octenylsuccinate, Synthetic Wax, Dimethicone, Oryza Sativa (Rice) Bran Cera, Sodium Hyaluronate, Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Disteardimonium Hectorite, Dicalcium Phosphate, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butylhydroxyhydrocinnamate, Triethoxycaprylylsilane, Ethylhexyl Palmitate, Trihydroxystearin, Aroma, Dimethyl Phenethyl Acetate, CI 15850 (Red 6), CI 15850 (Red 7 Lake), CI 42090 (Blue 1 Lake), CI 77491 (Iron Oxide), CI 77492 (Iron Oxide), CI 77499 (Iron Oxide), CI 77510 (Ferric Ammonium Ferrocyanide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

Concealer & Foundation - Which Skin Tone Suits Me?
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence FOUNDATION stick