essence LIP swirl caring mask, 8 g

Nourishing lip mask for a glossy finish

CHF 2.71 CHF 3.00 -10%

(CHF 338.75 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 8 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • For the lips
  • With shea butter & mango butter
  • A glossy, dewy finish

Frequently bought together with essence Meta Glow Colour Changing Lipstick, 3,40 g

essence LIP swirl caring mask, 8 g CHF 2.71 (CHF 338.75 / kg)
essence Meta Glow Colour Changing Lipstick, 3,40 g CHF 1.51 (CHF 444.12 / kg)
Total price: CHF 4.22
Description

The LIP swirl caring mask by essence is a lip mask that creates a glossy finish and leaves the lips feeling comfortable.

All highlights at a glance:

  • Selected oils: Formula with castor oil and avocado oil.
  • Rich butters: Contains shea butter and mango butter.
  • Selected ingredients: Enriched with vitamin E and hyaluronic acid.
  • Glossy finish: Becomes transparent on application and leaves a glossy, dewy finish.

Directions: Use as part of your morning or evening care routine or whenever needed throughout the day.


Item no.: MUE-954281
Content: 8 g
EAN: 4059729542816
Manufacturer No.: 954281
Brands : essence
Ingredients (INCI)

Diisostearyl Malate, Polyisobutene, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Triethylhexanoin, Hydrogenated Polyisobutene, Synthetic Wax, Polyglyceryl-2 Triisostearate, Silica Dimethyl Silylate, Dimer Dilinoleyl Dimer Dilinoleate, Ricinus Communis Seed Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Mangifera Indica (Magno) Seed Butter, Sodium Hyaluronate, Tocopherol (Vitamin E), Bis-Behenyl/Isostearyl/Phytosteryl Dimer Dilinoleyl Dimer Dilinoleate, Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Benzyl Alcohol, Parfum, Benzaldehyde, Vanillin, Aluminium Hydroxide, CI 15850 (Red 6), CI 15850 (Red 7 Lake), CI 42090 (Blue 1 Lake), CI 45410 (Red 28 Lake), CI 77491 (Iron Oxide), CI 77492 (Iron Oxide), CI 77499 (Iron Oxide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence LIP swirl caring mask