essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 170 (30 ml)

Even complexion with a smoothing soft-focus effect

CHF 4.69 CHF 5.20 -10%

(CHF 156.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 170

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • Medium shade with cool undertones
  • Silky-fluid texture & matt finish
  • Blurs imperfections & long-lasting

Frequently bought together with essence stay ALL DAY 14h long-lasting concealer, 30 - Neutral Beige (7 ml)

essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 170 (30 ml) CHF 4.69 (CHF 156.33 / l)
essence stay ALL DAY 14h long-lasting concealer, 30 - Neutral Beige (7 ml) CHF 2.52 (CHF 360.00 / l)
Total price: CHF 7.21
Description

The SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation by essence is a long-lasting foundation that conceals unevenness and creates an even complexion. Its silky liquid texture with a smoothing soft-focus effect leaves a matte finish on the skin.

All highlights at a glance:

  • Even finish: Provides a smoothing soft-focus effect and conceals unevenness.
  • Buildable coverage: Offers medium coverage that can be adjusted to suit your needs.
  • Silky texture: The lightweight, breathable liquid formula spreads effortlessly.
  • Selected formula: Contains prickly pear extract for a pleasant texture.
  • Long-lasting wear: Provides a matte finish throughout the day.

Item no.: MUE-958373
Content: 30 ml
EAN: 4059729583734
Manufacturer No.: 958373
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Aqua, Isododecane, Dimethicone, Coco Caprylate/Caprate, Cetyl Peg/Ppg-10/1 Dimethicone, Butylene Glycol, Glycerin, Propandiol, Silicia, Opuntia Ficus Indica Stem Extract, Tocopherol (Vitamin E), Disteardimonium Hectorite, Sodium Chloride, Dimethicone Crosspolymer, Hydroxyacetophenone, Magnesium Sulphate, Peg-10 Dimethicone, 1.2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Triethoxycaprylylsilane, Lecithin, Sodium Gluconate, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Aluminium Hydroxide, CI 77491 (Iron Oxide), CI 77492 (Iron Oxide), CI 77499 (Iron Oxide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

Concealer & Foundation - Which Skin Tone Suits Me?
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation