essence SOFT BAKED Blush, 10 - Soft Bloom (4,50 g)

Even application for a radiant finish

CHF 2.71 CHF 3.00 -10%

(CHF 602.22 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 10 - Soft Bloom

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For everyday make-up
  • Baked powder texture & vitamin E
  • Buildable coverage & a glow effect

Frequently bought together with essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml)

essence SOFT BAKED Blush, 10 - Soft Bloom (4,50 g) CHF 2.71 (CHF 602.22 / kg)
essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml) CHF 4.69 (CHF 156.33 / l)
Total price: CHF 7.40
Description

The SOFT BAKED Blush by essence is a blush for the cheeks that adds a touch of colour and a soft shimmer to your everyday make-up. Its baked powder texture feels comfortable on the skin and creates a radiant finish.

All highlights at a glance:

  • Baked powder texture: The soft, silky consistency allows even application and blending.
  • Buildable coverage: Adds colour, shimmer and a beautiful glow effect.
  • Nourishing formula: Lightweight texture enriched with vitamin E.

Item no.: MUE-958455
Content: 4,50 g
EAN: 4059729584557
Manufacturer No.: 958455
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence SOFT BAKED Blush