essence SOFT TOUCH BOUNCY Blush, 10 - antique bloom (5 g)

Fresh colour & a silky powder finish for your cheeks

CHF 2.15 CHF 2.40 -10%

(CHF 430.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 10 - antique bloom

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • For the cheeks
  • Cream-to-powder texture
  • Long-lasting & matt finish

Frequently bought together with essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml)

essence SOFT TOUCH BOUNCY Blush, 10 - antique bloom (5 g) CHF 2.15 (CHF 430.00 / kg)
essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml) CHF 4.69 (CHF 156.33 / l)
Total price: CHF 6.84
Description

The SOFT TOUCH BOUNCY Blush by essence gives your cheeks a fresh flush of colour and leaves the skin feeling pleasantly soft.

All highlights at a glance:

  • Cream-to-powder texture: Transforms from a creamy consistency into a silky powder finish during application.
  • Intense colour payoff: Offers a highly pigmented formula with buildable coverage.
  • Matte finish: Creates a long-lasting, even result.
  • Easy to use: The smooth, cushion-like formula blends effortlessly.

Item no.: MUE-954693
Content: 5 g
EAN: 4059729546937
Manufacturer No.: 954693
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Dimethicone, Mica, Zinc Oxide, Boron Nitride, Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Caprylyl Glycol, Silicia, Triethoxycaprylylsilane, Phenoxyethanol, Aluminium Hydroxide, CI 15850 (Red 7 Lake), CI 19140 (Yellow 5), CI 77491 (Iron Oxide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence SOFT TOUCH BOUNCY Blush