essence SOFT TOUCH BUTTER Bronzer, 10 - whipped buttercup (10 g)

Sun-kissed finish & even results for your make-up

New!

CHF 2.71 CHF 3.00 -10%

(CHF 271.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 10 - whipped buttercup

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For a matt complexion
  • Delicate powder consistency
  • Sun-kissed finish & easy blending

Frequently bought together with essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml)

essence SOFT TOUCH BUTTER Bronzer, 10 - whipped buttercup (10 g) CHF 2.71 (CHF 271.00 / kg)
essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml) CHF 4.69 (CHF 156.33 / l)
Total price: CHF 7.40
Description

The SOFT TOUCH BUTTER Bronzer by essence gives the complexion a sun-kissed finish and creates an even result.

All highlights at a glance:

  • Mattified complexion: Creates a matte-looking complexion with a comfortable skin feel.
  • Buildable colour: The powder consistency blends easily and allows the colour to be built up gradually.
  • Selected ingredients: Formula with mica particles and silica.
  • Subtle scent: Features a delicate vanilla and coumarin fragrance.

Directions: Apply to the cheekbones, temples and jawline with a large brush.


Item no.: MUE-954256
Content: 10 g
EAN: 4059729542564
Manufacturer No.: 954256
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Mica, Dimethicone, Boron Nitride, Ethylhexyl Palmitate, Silicia, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Octyldodecyl Stearoyl Stearate, Magnesium Stearate, Caprylyl Glycol, Triethoxycaprylylsilane, Phenoxyethanol, Parfum, Coumarin, Vanillin, Aluminium Hydroxide, CI 77007 (Ultramarines), CI 77491 (Iron Oxide), CI 77492 (Iron Oxide), CI 77499 (Iron Oxide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence SOFT TOUCH BUTTER Bronzer

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder