essie Red Tones Nail Polish, 726 - Berry Naughty (13,50 ml)

Browse our great selection of red shades

CHF 8.93 CHF 9.40 -5%

(CHF 661.48 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 726 - Berry Naughty

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Intense colours
  • Shiny finish
  • For long-lasting wear

Frequently bought together with essie Good As Gone - Nail Varnish Remover, 125 ml

essie Red Tones Nail Polish, 726 - Berry Naughty (13,50 ml) CHF 8.93 (CHF 661.48 / l)
essie Good As Gone - Nail Varnish Remover, 125 ml CHF 8.45 (CHF 67.60 / l)
Total price: CHF 17.38
Description

Strut your stuff with this bold, beautiful collection of red shades!

  • The classic red collection is a combination of rich, seductive and elegant tones that encompasses dark hues, rich nuances and coral undertones. Discover iconic shades that are easy to apply!
Item no.: MUE-B3330800
Content: 13,50 ml
EAN: 30181168
Manufacturer No.: B3330800
Brands : essie
Ingredients (INCI)

Ethyl Acetate, Butyl Acetate, Nitrocellulose, Propyl Acetate, Isopropanol, Tributyl Citrate, Tosylamide/Epoxy Resin, Adipic Acid/Neopentylglycol/Trimellitic Anhydride Copolymer, Stearalkonium Hectorite, Acrylates Copolymer, Benzophenone-1, Hydrogenated Acetophenone/Oxymethylene Copolymer, Synthetic Fluorphlogopite, Dimethicone, Calcium Sodium Borosilicate, Barium Sulfate, Citric Acid, Silicia, Calcium Aluminium Borosilicate, Oxidized Polyethylene, Acetyl Tributyl Citrate, Colophonium / Rosin, Norbornanediamine/Resorcinol Diglycidyl Ether Crosspolymer, Phthalic Anhydride/Glycerin/Glycidyl Decanoate Copolymer, Magnesium Silicate, Dipropylene Glycol Dibenzoate, Sucrose Acetate Isobutyrate, Silica [nano] Silica, Tin Oxide, Aluminium Hydroxide, Triethoxysilylethyl Polydimethylsiloxyethyl Dimethicone, Isopropyl Titanium Triisostearate, Alcohol Denat, Acetone, Alumina, CI 77002 / Aluminumhydroxide, CI 77891 (Titanium Dioxid), CI 19140 (Yellow 5 Lake), Mica, CI 77491, CI 77492, CI 77499 (Iron Oxide), CI 15850 (Red 7 Lake), CI 15850 (Red 6 Lake), CI 42090 (Blue 1 Lake), CI 77510 (Ferric Ammonium Ferrocyanide), CI 77163 (Bismuth Oxychloride), CI 15880 (Red 34 Lake), CI 77000 (Aluminum Powder), CI 77007 (Ultramarines), CI 77266 (Nano) (Black 2), CI 45410 (Red 28), CI 77510 (Ferric Ferrocyanide), CI 60725 (Violet 2), CI 77400 (Copper Powder), CI 77400 (Copper Powder), CI 60730 (Violet 2), CI 45370 (Orange 5), CI 45380 (Red 22 Lake)

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: L'ORÉAL Deutschland GmbH Bereich MAYBELLINE & essie, Johannstrasse 1, 40476, Düsseldorf, Germany, www.loreal.com/en/consumer-products-division/maybelline-new-york

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essie Red Tones Nail Polish

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review