Frosch Liquid Hand Soap, Mild (300 ml)

Mild cleanser

CHF 4.50 CHF 5.00 -10%

(CHF 15.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Mild

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • pH-neutral formulation
  • Free of microplastics
  • Cleans thoroughly

Frequently bought together with Penaten baby Body & Shower Wash , 400 ml

Frosch Liquid Hand Soap, Mild (300 ml) CHF 4.50 (CHF 15.00 / l)
Penaten baby Body & Shower Wash , 400 ml CHF 3.94 (CHF 9.85 / l)
Total price: CHF 8.44
Description

This hand soap by Frosch ensures thorough cleansing and cares for the skin thanks to its moisturising ingredients. The formula prevents the skin from drying out and leaves it feeling supple.
The vegan, pH-neutral formulation is free from microplastics, EDTA and parabens.

Application:

  • Apply soap to the hands, lather with a little water and wash the hands as usual.
Item no.: XBO-FR-116798
Content: 300 ml
EAN: 4001499967986
Manufacturer No.: 116798
Brands : Frosch
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan, pH-neutral
Free from : Microplastics , Parabens
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Caprylyl Glycol, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Panthenol, Parfum, Sodium Benzoate, Lactic Acid, Citric Acid

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Werner & Mertz GmbH & Co. KG, Neualmerstraße 13, 5400, Hallein, Germany, www.frosch.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Frosch Liquid Hand Soap

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder