GARNIER Ambre Solaire Kids Sensitive Sun Milk SPF 50+, 50 ml

Very high sun protection for face & body

CHF 4.22 CHF 4.70 -10%

(CHF 84.40 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For children’s sensitive skin
  • Very high protection with SPF 50+
  • Water-resistant & fragrance-free formula

Frequently bought together with GARNIER Ultimate Blends Coconut Milk & Macadamia Nourishing Shampoo, 300 ml

GARNIER Ambre Solaire Kids Sensitive Sun Milk SPF 50+, 50 ml CHF 4.22 (CHF 84.40 / l)
GARNIER Ultimate Blends Coconut Milk & Macadamia Nourishing Shampoo, 300 ml CHF 3.37 (CHF 11.23 / l)
Total price: CHF 7.59
Description

GARNIER Ambre Solaire Kids Sensitive Sun Protection Milk SPF 50+ provides very high protection for sensitive children's skin and is suitable for use on the face and body.

All highlights at a glance:

  • Very high protection: Reliably protects the skin with SPF 50+ against UVB and long-wave UVA rays.
  • Strengthening formula: Contains ceramides, supports the skin's natural barrier and helps protect against dryness caused by salt and chlorinated water.
  • Resistant formula: Extra water-resistant and sand-resistant formula without fragrance.
  • Pleasant skin feel: The lightweight texture spreads easily, absorbs quickly, is non-greasy and leaves no white residue.

Item no.: MUE-C4262315
Content: 50 ml
EAN: 3600541181953
Manufacturer No.: C4262315
Brands : GARNIER
Skin Type: Mature Skin
Sun Protection - Application & Important Notices
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GARNIER, Rue Royale 14, 75008, Paris, France, fragen@loreal-group.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for GARNIER Ambre Solaire Kids Sensitive Sun Milk SPF 50+