GUHL Anti-Dandruff Shampoo, 250 ml

Removes dandruff & prevents the formation thereof

CHF 4.22 CHF 4.70 -10%

(CHF 16.88 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • With mallow & zinc PCA
  • Gentle cleanser
  • Silicone-free

Frequently bought together with Plantur Plantur 21 #longhair Nutri-Conditioner, 175 ml

GUHL Anti-Dandruff Shampoo, 250 ml CHF 4.22 (CHF 16.88 / l)
Plantur Plantur 21 #longhair Nutri-Conditioner, 175 ml CHF 6.76 (CHF 38.63 / l)
Total price: CHF 10.98
Description

This shampoo gently removes dandruff with natural ingredients such as mallow and zinc PCA and effectively prevents the formation thereof. For a dandruff-free scalp.

  • For flaky, itchy and tight scalp types
  • Gentle but effective cleanser
  • Removes dandruff and prevents the formation thereof (use regularly)
  • With natural ingredients such as mallow and zinc PCA
  • Without silicones, parabens and microplastics
  • Vegan
  • Ingredients are 99% biodegradable and 91% of natural origin
  • Made in Germany with regional ingredients
Item no.: MUE-28220
Content: 250 ml
EAN: 4072600282205
Manufacturer No.: 28220
Brands : GUHL
Scent Notes: Fresh, Citric / Citrusy
Hair Types : Dandruff-prone hair
Product Features : Vegan
Free from : Microplastics , Parabens , Silicones
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside, Lactic Acid, Piroctone Olamine, Benzyl Alcohol, Polyquaternium-10, Glycerin, Sodium Chloride, Zinc Pca, Panthenol, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Glyceryl Oleate, Sorbitan Caprylate, Malva Sylvestris (Malva) Flower Extract, Sodium Benzoate, Parfum, CI 15510, CI 42090

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GUHL IKEBANA GMBH, A KAO GROUP COMPANY, Pfungstädter Straße 98, 64297, Darmstadt, Germany, www.guhl.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for GUHL Anti-Dandruff Shampoo

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder