GYADA Cosmetics RENAISSANCE Exfoliating Cleansing Gel, 200 ml

Plant-based composition for cleaner, softer & glowing skin

CHF 12.70 CHF 14.10 -10%

(CHF 63.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Exfoliating granules derived from botanical cellulose
  • Deep-cleansing action

Frequently bought together with GYADA Cosmetics Radiance Face Serum, 30 ml

GYADA Cosmetics RENAISSANCE Exfoliating Cleansing Gel, 200 ml CHF 12.70 (CHF 63.50 / l)
GYADA Cosmetics Radiance Face Serum, 30 ml CHF 28.74 (CHF 958.00 / l)
Total price: CHF 41.44
Description

This special cleansing gel is perfect for daily cleansing and offers a gentle exfoliating effect thanks to the add micro granules derived from botanical cellulose. These promote cell renewal, buffs away dead skin cells and impurities. A low foaming product packed with soothing plant extracts from green tea, lavender, chamomile and hibiscus that are rich in antioxidant properties. The extracts synergise with thyme and witch hazel to clarify the skin. A very refreshing product that cleanses, softens and boosts radiance.

Application:

  • Apply a small amount to the face, massage to cleanse and rinse.
Item no.: XEC-GYA-GC046
Content: 200 ml
EAN: 8054609980456
Manufacturer No.: GC046
Brands : GYADA Cosmetics
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Application: Apply to damp facial skin and spread gently. Then rinse thoroughly with water.
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Lavandula Hybrida (Lavandin) Flower Extract[1], Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Xanthan Gum, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water, Salvia Officinalis (Sage) Leaf Water[1], Thymus Capitatus Herb Extract[1], Camellia Sinensis (Green Tea) Powder[1], Hibiscus Sabdariffa Flower Extract[1], Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[1], Cellulose, Microcrystalline Cellulose, Polyglyceryl-4 Caprylate, Decyl Glucoside, Diglycerin, Citricacid, Potassium Hydroxide, Disodium Cocoamphodiacetate, Lauryl Glucoside, Sodium Lauroyl Glutamate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Benzyl Alcohol, Cocamidopropyl Betaine, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Parfum[2]

  1. from controlled organic cultivation
  2. According to the AIAB guidelines
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GYADA COSMETICS S.R.L., Via Dei Belfiore 71, 95028, Valverde (CT), Italy, info@gyadacosmetics.com, www.gyadacosmetics.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for GYADA Cosmetics RENAISSANCE Exfoliating Cleansing Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder