ipuro Essentials Black Bamboo Scented Candle, 125 g

Fresh, aromatic room fragrance with green & woody notes

CHF 3.37 CHF 3.75 -10%

(CHF 26.96 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Fresh & aromatic fragrance
  • Green freshness & woody nuances
  • Notes of jasmine, apple & musk

Frequently bought together with ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml

ipuro Essentials Black Bamboo Scented Candle, 125 g CHF 3.37 (CHF 26.96 / kg)
ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml CHF 14.50 (CHF 72.50 / l)
Total price: CHF 17.87
Description

The Essentials Black Bamboo scented candle by ipuro fills your rooms with a pleasant, fresh and slightly tart fragrance.

All highlights at a glance:

  • Fresh, slightly tart fragrance: Combines vibrant freshness with a woody nuance.
  • Top note: Opens with notes of jasmine and lemon.
  • Heart & base notes: Rounded off with apple, melon, white musk and amber.

Item no.: MUE-1010034
Content: 125 g
EAN: 4070213001671
Manufacturer No.: 1010034
Brands : ipuro
Warnings: Do not leave burning candles unattended!
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Gries Deco Company GmbH, Boschstraße 7, 63843, Niedernberg, Germany, www.ipuro.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ipuro Essentials Black Bamboo Scented Candle

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder