ipuro Essentials Lavender Touch Scented Candle, 125 g

Pleasant fragrance experience for your home

CHF 3.37 CHF 3.75 -10%

(CHF 26.96 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Lavender & citrus fragrance
  • With floral, mint & lavandin notes
  • Rounded off with a musk base note

Frequently bought together with ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml

ipuro Essentials Lavender Touch Scented Candle, 125 g CHF 3.37 (CHF 26.96 / kg)
ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml CHF 14.50 (CHF 72.50 / l)
Total price: CHF 17.87
Description

The Essentials Lavender Touch scented candle by ipuro creates a pleasant atmosphere in your home with its composition of lavender, citrus and fresh notes.

All highlights at a glance:

  • Top note: Lavender and fresh citrus notes.
  • Heart note: A combination of flowers, mint and lavandin.
  • Base note: Rounded off with musk.

Item no.: MUE-1010036
Content: 125 g
EAN: 4070213001695
Manufacturer No.: 1010036
Brands : ipuro
Warnings: Do not leave burning candles unattended!
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Gries Deco Company GmbH, Boschstraße 7, 63843, Niedernberg, Germany, www.ipuro.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ipuro Essentials Lavender Touch Scented Candle

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder