ipuro Essentials Time to Glow Scented Candle, 125 g

Oriental floral fragrance notes for your home

CHF 4.22 CHF 4.70 -10%

(CHF 33.76 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Oriental-floral fragrance note
  • Top note with berries & anise
  • Base note with wood & tonka bean

Frequently bought together with ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml

ipuro Essentials Time to Glow Scented Candle, 125 g CHF 4.22 (CHF 33.76 / kg)
ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml CHF 14.50 (CHF 72.50 / l)
Total price: CHF 18.72
Description

The Essentials Time to Glow scented candle by ipuro creates a special atmosphere in your home with its oriental floral composition.

All highlights at a glance:

  • Oriental floral fragrance: Combines fruity, floral and woody fragrance notes in a harmonious composition.
  • Fruity top note: A combination of red berries, mandarin and anise forms the first fragrance impression.
  • Floral heart note: Orange blossom, frangipani and heliotrope form the heart of the fragrance.
  • Warm base note: Cedarwood, vanilla, patchouli, cashmere wood, amber and tonka bean provide a lasting finish.

Item no.: MUE-1010070
Content: 125 g
EAN: 4070213001732
Manufacturer No.: 1010070
Brands : ipuro
Warnings: Do not leave burning candles unattended!
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Gries Deco Company GmbH, Boschstraße 7, 63843, Niedernberg, Germany, www.ipuro.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ipuro Essentials Time to Glow Scented Candle