KORRES YOGHURT Sunscreen Spray Emulsion for Face & Body SPF 50+, 150 ml

High sun protection with moisturising care

New!

CHF 24.49 CHF 27.00 -9%

(CHF 163.27 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For all skin types & sensitive skin
  • With yoghurt powder & panthenol
  • SPF 50+ protection for face & body

Frequently bought together with KORRES Pure Greek Olive Shampoo, 250 ml

KORRES YOGHURT Sunscreen Spray Emulsion for Face & Body SPF 50+, 150 ml CHF 24.49 (CHF 163.27 / l)
KORRES Pure Greek Olive Shampoo, 250 ml CHF 13.56 (CHF 54.24 / l)
Total price: CHF 38.05
Description

KORRES YOGHURT Sunscreen Spray Emulsion for Face & Body SPF 50+ is a sunscreen spray that provides reliable protection and is suitable for all skin types, including sensitive skin. The lightweight formula absorbs quickly and leaves the skin feeling comfortable.

All highlights at a glance:

  • High sun protection: Reliably protects the face and body with SPF 50+.
  • Selected formula: Contains yoghurt powder, panthenol and ginger root extract and is free from parabens.
  • Effortless care: Applies easily, absorbs quickly and leaves no white cast.

Item no.: MUE-21013606
Content: 150 ml
EAN: 5203069134128
Manufacturer No.: 21013606
Brands : KORRES
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Aqua, Dibutyl Adipate, Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Triazone, Methylpropanediol, Polymethyl Methacrylate, Diethylhexyl Butamido Triazone, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Propandiol, Trilaureth-4 Phosphate, Acrylates Copolymer, Aminomethyl Propanol, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/Beheneth-25 Methacrylate Crosspolymer, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/Vp Copolymer, Bisabolol, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Glyceryl Stearate, Hydroxyacetophenone, Lecithin, Panthenol, Peg-100 Stearate, Phenylpropanol, Pullulan, Sclerotium Gum, Silicia, Sodium Carboxymethyl Beta-Glucan, Sodium Hydroxyde, Sodium Phytate, Sorbitan Stearate, Tocopherylacetat, Vp/Eicosene Copolymer, Xanthan Gum, Yogurt Powder, Zingiber Officinale Root Extract, Dimethyl Phenethyl Acetate, Juniperus Virginiana (Cedarwood) Oil, Pogostemon Cablin Oil, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, Parfum, Alcohol

Sun Protection - Application & Important Notices
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: KORRES D-A-CH GmbH, Max-Planck-Straße 6, 85609, Aschheim, Germany, de.korres.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for KORRES YOGHURT Sunscreen Spray Emulsion for Face & Body SPF 50+