Labello All-Weather Set With Original + Med Repair, 11 ml

Perfect duo in any weather

CHF 3.14 CHF 4.50 -30%

(CHF 285.45 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 11 ml

Only 1 item in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • 1 x Original, 5.5ml
  • 1 x Med Repair, 5.5ml
  • Care & protection for your lips

Frequently bought together with Blistex MedPlus Cooling Care Lip Balm, 4,30 g

Labello All-Weather Set With Original + Med Repair, 11 ml CHF 3.14 (CHF 285.45 / l)
Blistex MedPlus Cooling Care Lip Balm, 4,30 g CHF 2.52 (CHF 586.05 / kg)
Total price: CHF 5.66
Description

The Labello Original and Labello Med Repair set is the perfect duo to care for and protect your lips in any weather.

  • The rich lip care Labello Original cares for your lips with shea butter and natural oils and leaves them soft.
  • Labello Med Repair provides intensive care with vitamin E and protects your lips from UVA and UVB rays with SPF 15.
Item no.: MUE-85049-01000-48
Content: 11 ml
EAN: 4005900967596
Manufacturer No.: 85049-01000-48
Brands : Labello
Sun Protection SPF : SPF 15
Free from : Mineral Oils , Animal testing
Ingredients (INCI)

Original

Octyldodecanol, Hydrogenated Rapeseed Oil, Ricinus Communis Seed Oil, Cera Alba (Beeswax), Ethylhexyl Stearate, Cetyl Palmitate, Cetearylalcohol, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Aqua, Bht, Limonene, Linalool, Citronellal, Aroma

Med Repair

Octyldodecanol, Ricinus Communis Seed Oil, Hydrogenated Rapeseed Oil, Cera Alba (Beeswax), Cetyl Palmitate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Cetearylalcohol, Octocrylene, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Tocopherylacetat, Panthenol, Bisabolol, Aqua, Glycerin, Bht, Limonene, Geraniol, Linalool, Benzyl Alcohol, Parfum, CI 77891 (Titanium Dioxid), CI 77492 (Iron Oxide)

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Beiersdorf AG, Unnastraße 48, 20245, Hamburg, Germany, www.beiersdorf.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Labello All-Weather Set With Original + Med Repair

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder