L'ORÉAL PARIS Elvive Colour Protect 2-in-1 Shampoo, 300 ml

Time-saving care & radiant shine

CHF 5.06 CHF 5.65 -10%

(CHF 16.87 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For coloured & dyed hair
  • With vitamin Cg & UVB filter
  • Cleanses & conditions in one step

Frequently bought together with L'ORÉAL PARIS Elvive Extraordinary Oil Coconut Conditioner, 250 ml

L'ORÉAL PARIS Elvive Colour Protect 2-in-1 Shampoo, 300 ml CHF 5.06 (CHF 16.87 / l)
L'ORÉAL PARIS Elvive Extraordinary Oil Coconut Conditioner, 250 ml CHF 5.06 (CHF 20.24 / l)
Total price: CHF 10.12
Description

L'Oréal Paris Elvive Colour Protect 2-in-1 Shampoo & Conditioner combines shampoo and conditioner in one step for time-saving care of coloured, highlighted or dyed hair. Its creamy texture distributes effortlessly, cleanses gently and leaves the hair looking cared for.

Key benefits at a glance:

  • 2-in-1 formula: Cleanses and conditions the hair in just one time-saving step.
  • Colour protection: Formula with vitamin Cg and a UVB filter helps preserve colour intensity for up to 40 washes.
  • Smoothness & shine: Leaves the hair feeling smooth with silky shine and radiant vibrancy.
  • Easy to comb: Noticeably conditions the hair and makes it easier to comb.

Item no.: MUE-AA788700
Content: 300 ml
EAN: 3600524137823
Manufacturer No.: AA788700
Brands : L'ORÉAL PARIS
Hair Types : Colour-treated hair
Application: Distribute the product evenly on the body and hair. Then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycol Distearate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Dimethicone, Parfum, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Cocamide Mea, Coco-Betaine, Ascorbyl Glucoside, Sodium Benzoate, Sodium Hydroxyde, Hydroxy Citronellal, Steareth-6, Phenoxyethanol, Acetic Acid (Essigsäure), Peg-100 Stearate, Ethylhexyl Salicylate, Trideceth-10, Trideceth-3, Salicylic Acid, Limonene, Fumaric Acid, Linalool, Pinene, Amodimethicone, Carbomer, Carvone, Geranyl Acetate, Citric Acid, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, Citrus Lemon Peel Oil, Hexylene Glycol, Hexyl Cinnamal

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: L'ORÉAL Deutschland GmbH, Johannstraße 1, 40476, Düsseldorf, Germany, www.loreal.com/de-at/austria

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for L'ORÉAL PARIS Elvive Colour Protect 2-in-1 Shampoo