M.Asam RESVERATROL PREMIUM NT50 Smoothing Mask , 20 ml

Supports a beautiful, supple skin feel

CHF 3.37 CHF 3.75 -10%

(CHF 168.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • Ideal for mature, fatigued skin
  • With grapeseed oil & hyaluronic acid
  • Without silicones

Frequently bought together with M.Asam RETINOL INTENSE Oil-Gel Mask, 20 ml

M.Asam RESVERATROL PREMIUM NT50 Smoothing Mask , 20 ml CHF 3.37 (CHF 168.50 / l)
M.Asam RETINOL INTENSE Oil-Gel Mask, 20 ml CHF 1.35 (CHF 67.50 / l)
Total price: CHF 4.72
Description

The RESVERATROL PREMIUM NT50 Smoothing Mask by M.Asam supports a beautiful and supple skin feel if you have fatigued, mature and oily skin. Cross-linked hyaluronic acid, resveratrol, grapeseed oil, squalane and other high-quality ingredients ensure optimal care and promote gentle smoothing of the skin. The face mask is vegan and free of silicones.

Tip:

  • You don't have to wash off the mask. Simply wipe it off with a damp cloth or cotton pad and gently massage any residue into the skin.
Item no.: MUE-42226
Content: 20 ml
EAN: 4049639422261
Manufacturer No.: 42226
Brands : M.Asam
Product Lines: Resveratrol Premium NT50
Skin Type: Demanding Skin, Fatigued Skin, Normal Skin, Mature Skin, Dry Skin
Product Features : Vegan
Age: 35+
Free from : Silicones
Application: Spread evenly on clean skin and allow to absorb well for a few minutes. You can massage visible residue into the skin, you don't have to wash off the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Squalen, Methylpropanediol, Cetearylalcohol, Glyceryl Stearate Se, Inulin, Vitis Vinifera Seed Oil, Hydrogenated Polydecene, C10-18 Triglycerides, Dicaprylyl Ether, Isononyl Isononanoate, Pentaerythrityl Distearate, Saccharide Isomerate, Sodium Polyacrylate, Sodium Stearoyl Glutamate, Tocopherylacetat, Resveratrol, Sodium Hyaluronate, Sodium Hyaluronate Crosspolymer-3, Heptapeptide-15 Palmitate, Vitis Vinifera Seed Extract, Vitis Vinifera Vine Extract, Tocopherol (Vitamin E), Lactic Acid, Glycolic Acid, Parfum, Glyceryl Undecylenate, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, 1.2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Polyvinyl Alcohol, Sodium Gluconate, Sodium Citrate, Ethylhexylglycerin, Citric Acid, Sodium Hydroxyde, Bht, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Citronellal, Limonene, Benzyl Alcohol, Citral, Phenoxyethanol, CI 77891 (Titanium Dioxid)

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: ASAM Betriebs-GmbH, Altenzeller Weg 23, 92339, Beilngries-Aschbuch, Germany, www.asam-cosmetics.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for M.Asam RESVERATROL PREMIUM NT50 Smoothing Mask