Natura Siberica Hair Evolution Natural Shampoo D-tox, 245 ml

Cleans your hair gently

CHF 5.36 CHF 5.95 -10%

(CHF 21.88 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 245 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For greasy roots & dry ends
  • Balances the scalp
  • Removes excess sebum

Frequently bought together with GARNIER FRUCTIS Oil Repair 3 Nourishing Conditioner, 250 ml

Natura Siberica Hair Evolution Natural Shampoo D-tox, 245 ml CHF 5.36 (CHF 21.88 / l)
GARNIER FRUCTIS Oil Repair 3 Nourishing Conditioner, 250 ml CHF 3.37 (CHF 13.48 / l)
Total price: CHF 8.73
Description

The D-tox shampoo from Natura Siberica gently and gently cleanses your hair. The shampoo is particularly suitable for greasy hair roots with dry hair ends. It removes excess sebum and restores the natural balance of the scalp.

Item no.: XEC-NS-46009
Content: 245 ml
EAN: 4743318150505
Manufacturer No.: 46009
Brands : Natura Siberica
Hair Types : Oily hair, Dry hair
Product Features : Vegan
Certificates : Vegan
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Coco­ Sulfate, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Panthenol, Betula Alba (Birch) Bark Extract, Picea Obovata Needle Extract, Larix Sibirica Needle Extract, Glycerin, Phyllanthus Emblica (Amblabaum) Fruit Extract, Flavocetraria Nivalis Extract, Ocimum Basilicum (Basil) Flower/Leaf/Stem Extract, Caolin Clay, Maris Limus Extract, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citricacid, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Benzyl Salicylate, Limonene, Linalool

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Eurobio Lab OÜ, Leiva 5, 12618, Tallinn, Estonia, www.eurobiolab.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Hair Evolution Natural Shampoo D-tox

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder