NIVEA MEN Energy 24H Fresh Effect 3-in-1 Shower Gel, 500 ml

An invigorating boost

CHF 4.98 CHF 5.55 -10%

(CHF 9.96 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • For the body, face & hair
  • With an invigorating mint extract scent

Frequently bought together with NIVEA MEN Revitalising Body Lotion, 250 ml

NIVEA MEN Energy 24H Fresh Effect 3-in-1 Shower Gel, 500 ml CHF 4.98 (CHF 9.96 / l)
NIVEA MEN Revitalising Body Lotion, 250 ml CHF 4.22 (CHF 16.88 / l)
Total price: CHF 9.20
Description

The NIVEA MEN Energy 24H Fresh Effect 3-in-1 Shower Gel provides the perfect boost of freshness in the morning.

The refreshing shower gel gently cleanses the skin and cares for it with valuable mint extract. The formula is biodegradable, microplastic-free and a practical 3-in-1 solution for the face, hair and body.

Item no.: MUE-80786-06417-04
Content: 500 ml
EAN: 4006000235011
Manufacturer No.: 80786-06417-04
Brands : NIVEA
Product Lines: MEN
Skin Type: All Skin Types
Hair Types : For all hair types
Free from : Microplastics
Application: Distribute the product evenly on the body and hair. Then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside, Menthol, Glycerin, Citric Acid, Sodium Chloride, Sodium Sulfate, Sodium Benzoate, Citrus Aurantium Peel Oil, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Juniperus Virginiana (Cedarwood) Oil, Pogostemon Cablin Oil, Lavandula Oil/Extract, Citronellol, Pinene, Benzyl Alcohol, Parfum, CI 61570

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Beiersdorf AG, Unnastraße 48, 20245, Hamburg, Germany, www.beiersdorf.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for NIVEA MEN Energy 24H Fresh Effect 3-in-1 Shower Gel

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review