NIVEA Sun Eau de Toilette, 30 ml

The lightness of summer

CHF 20.72 CHF 23.00 -10%

(CHF 690.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Fresh green notes
  • Summery
  • Flowery scent

Frequently bought together with NIVEA Creme Eau de Toilette, 30 ml

NIVEA Sun Eau de Toilette, 30 ml CHF 20.72 (CHF 690.67 / l)
NIVEA Creme Eau de Toilette, 30 ml CHF 20.72 (CHF 690.67 / l)
Total price: CHF 41.44
Description

The lightheartedness of summer - good mood, beach and sun, and the smell of sunscreen on your skin. All these memories are awakened by the NIVEA Sun Eau de Toilette, inspired by NIVEA SUN sun cream. Fresh green notes open the scent with an invigorating freshness. Sunny floral accords revive the feelings of summer and soft, powdery notes complete the sensual fragrance.

Important note: The eau de toilette is NOT sunscreen!

Item no.: MUE-84980-01010-00
Content: 30 ml
EAN: 4005900616975
Manufacturer No.: 84980-01010-00
Brands : NIVEA
Scent Notes: Floral
Top Note : Fresh notes, Green notes
Heart Note : Sunny floral accords
Base Note : Powdery notes
Ingredients (INCI)

Alcohol Denat, Aqua, Parfum, Linalool, Benzyl Alcohol, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellal, Geraniol, Methyl Benzoate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Beiersdorf AG, Unnastraße 48, 20245, Hamburg, Germany, www.beiersdorf.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for NIVEA Sun Eau de Toilette

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
3 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews
1 customer review in English
1 customer review in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder