PHYTORELAX LABORATOIRES 31 Herbs Oil Body Scrub, 500 ml

For use on dry or damp skin

CHF 21.20 CHF 23.50 -10%

(CHF 42.40 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For all skin types
  • With Dead Sea salts
  • Exfoliates & refreshes

Frequently bought together with Dove Body Love Nourishing Secrets Pampering Body Lotion, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES 31 Herbs Oil Body Scrub, 500 ml CHF 21.20 (CHF 42.40 / l)
Dove Body Love Nourishing Secrets Pampering Body Lotion, 400 ml CHF 4.59 (CHF 11.48 / l)
Total price: CHF 25.79
Description

The Body Scrub by PHYTORELAX LABORATORIES contains Dead Sea salts, essential oils and extracts of 31 plants. The formula, with 100% ingredients of natural origin, exfoliates and smooths the skin, leaving it feeling fresh and soft.

Suitable for all skin types, including skin that looks dull or tired.



Directions for use




  • Before each use, mix the salt with the oily component using the spatula provided.

  • Apply to dry skin for more intensive exfoliation or to damp skin for a gentler effect.

  • Massage in circular motions from the bottom upwards and rinse with lukewarm water without using shower gel. Use once or twice a week.



Notes




  • The oils contained in the scrub may make shower and bath surfaces slippery.

  • Do not use on damaged or irritated skin.

  • Keep out of reach of children.

Item no.: HAR-6027307
Content: 500 ml
EAN: 8030976027307
Manufacturer No.: 6027307
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Application: Massage into the moistened skin with circular movements, paying particular attention to very dry areas such as elbows and heels and then rinse off carefully. Use this beauty routine a maximum of 1-2 times a week.
Ingredients (INCI)

Sodium Chloride, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Mentha Piperita Oil, Cinnamomum Camphora (Camphor) Bark Oil, Menthol, Limonene, Melaleuca Leucadendron Leaf Oil, Melaleuca Viridiflora Leaf Oil, Pinene, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Eucalyptus Globulus Oil, Salvia Officinalis (Sage) Oil, Mentha Arvensis (Cornmint) Leaf Oil, Terpineol, Lavandula Oil/Extract, Lavandula Angustifolia Oil, Camphor, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf Oil, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Linalyl Acetate, Linalool, Illicium Verum (Anise) Fruit/Seed Oil, Pinus Sylvestris (Pine) Leaf Oil, Anethole, Beta-Caryophyllene, Tocopherol (Vitamin E), Cananga Odorata (Ylang Ylang) Flower Oil, Cananga Odorata (Ylang Ylang) Oil, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil, Alpha-Terpinene, Terpinolene, Citrus Paradisi Peel Oil, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Citrus Bergamia Peel Oil, Coriandrum Sativum (Coriander) Seed Oil, Citrus Nobilis (Mandarin Orange) Peel Oil, Litsea Cubeba (May Chang) Fruit Oil, Zinziber Officinalis Root Oil, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Citral, Cinnamomum Cassia Oil, Cinnamomum Cassia (Cinnamon) Leaf Oil, Foeniculum Vulgare (Fennel) Fruit Oil, Cinnamal, Citrus Lemon Peel Oil, Citrus Medica Vulgaris (Zitronatzitrone) Peel Oil, Calendula Officinalis Flower Extract[1], Equisetum Arvense Extract[1], Geraniol, Geranyl Acetate, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil Expressed, Citrus Aurantium Peel Oil, Hypericum Perforatum Extract[1], Eugenol, Citronellol, Amyl Salicylate, Isoeugenol, Benzyl Salicylate, Hexamethylindanopyran, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[1], Avena Sativa (Oat) Leaf/Stalk Extract[1], Carvone, Benzylbenzoat, Farnesol

  1. from organic cultivation
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES 31 Herbs Oil Body Scrub