PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml

Glossy finish on damp or dry hair

CHF 6.86 CHF 7.65 -10%

(CHF 68.60 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For fine & fragile hair
  • Lightweight finishing spray
  • Provides shine without weighing hair down

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Reinforcing Extra Volume Conditioner, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray, 100 ml CHF 6.86 (CHF 68.60 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Reinforcing Extra Volume Conditioner, 250 ml CHF 7.14 (CHF 28.56 / l)
Total price: CHF 14.00
Description

The Argan Oil - Volume & Shine Spray by PHYTORELAX LABORATORIES is a lightweight finishing spray for the hair. It can be used on damp or dry lengths: it adds shine without weighing the hair down and leaves it looking radiant for longer.

Item no.: HAR-6008269
Content: 100 ml
EAN: 8030976008269
Manufacturer No.: 6008269
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Fine hair
Application: Spray evenly onto the styled hair from a distance of about 30 cm.
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Vp/Va Copolymer, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Cetrimoniumchlorid, Dimethicone Peg-8 Meadowfoamate, Hydrolized Wheat Protein, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Linalool, Citric Acid, Limonene, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Citronellal

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Volume & Shine Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder