PHYTORELAX LABORATOIRES Bach Flower Relaxing Shower Gel, 500 ml

A moment of relaxation with floral and sandalwood notes

CHF 8.93 CHF 9.95 -10%

(CHF 17.86 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Gentle cleansing
  • With floral extracts & witch hazel
  • 97% ingredients of natural origin

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Aloe Multipurpose Cream Hands, Face & Body, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Bach Flower Relaxing Shower Gel, 500 ml CHF 8.93 (CHF 17.86 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Aloe Multipurpose Cream Hands, Face & Body, 250 ml CHF 6.39 (CHF 25.56 / l)
Total price: CHF 15.32
Description

This relaxing shower gel by PHYTORELAX LABORATORIES produces a gentle lather that cleanses the skin and leaves it soft and pleasantly scented. The formula with floral extracts and witch hazel water makes showering a pleasant experience with an enveloping fragrance.


It contains 97% ingredients of natural origin and is free from SLES, silicones and mineral oils.

Item no.: HAR-6003516
Content: 500 ml
EAN: 8030976003516
Manufacturer No.: 6003516
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Free from : Mineral Oils , Parabens , Silicones , Synthetic Colourants , SLES
Application: Rub the lotion in the palms of your hands and let it lather. Then apply to damp skin and rinse off thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Coco­ Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Myristoyl Sarcosinate, Sodium Lauryl Sulfoacetat, Glycerin, Urea, Alcohol, Ethylhexylglycerin, Hamamelis Virginiana Leaf Extract[1], Agrimonia Eupatoria Extract, Centaurium Erythraea Flower Extract, Ceratostigma Willmottianum Flower Extract, Cichorium Intybus (Chicory) Flower Extract, Clematis Vitalba Flower Extract, Gentianella Amarella Flower Extract, Hottonia Palustris Flower Extract, Impatiens Balsamina Flower Extract, Verbena Officinalis Extract, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Citric Acid, Dehydroacetic Acid, Sodium Phytate, Limonene, Linalyl Acetate, Pogostemon Cablin Oil, Citrus Aurantium Peel Oil, Linalool, Hexamethylindanopyran, Acetyl Cedrene, Sodium Benzoate, Sodium Chloride, Potassium Sorbate

  1. from organic cultivation
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Bach Flower Relaxing Shower Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder