PHYTORELAX LABORATOIRES Collagen Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Firming, 30 ml

Anti-ageing serum for a more toned-looking facial contour

CHF 12.33 CHF 13.70 -10%

(CHF 411.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For mature skin
  • With collagen
  • Helps improve the appearance of wrinkles

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Age Collagen Anti-Age Plumping Face-Neck Cream, 50 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Collagen Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Firming, 30 ml CHF 12.33 (CHF 411.00 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Age Collagen Anti-Age Plumping Face-Neck Cream, 50 ml CHF 12.24 (CHF 244.80 / l)
Total price: CHF 24.57
Description

The Collagen - Active Anti-Wrinkle & Firming Face Concentrate by PHYTORELAX LABORATORIES is a serum designed for mature skin. The formula with collagen and hyaluronic acid helps improve the appearance of wrinkles and counter the loss of tone and elasticity. With use, the skin on the face appears firmer, smoother and more radiant.



Directions for use




  • Pure: apply the serum morning and evening to clean skin on the face and neck, massaging gently.

  • With cream: add a couple of drops of serum to your usual cream, mix in the palm of your hand and apply to the face.

Item no.: HAR-6025211
Content: 30 ml
EAN: 8030976025211
Manufacturer No.: 6025211
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: Mature Skin
Free from : Mineral Oils , Parabens , Silicones , Synthetic Colourants , SLES
Application: Apply a small amount of the serum to clean, dry face and allow to absorb completely. You can either apply the serum alone or before your usual care cream.
Ingredients (INCI)

Aqua, Propandiol, Soluble Collagen, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Caprylyl Glycol, Hydroxyethyl Cellulose, Sodium Cocoyl Glutamat, Glyceryl Caprylate, Polyglyceryl-6-Oleate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Sodium Phytate, Citric Acid, Sodium Hydroxyde, Sodium Surfactin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

  1. from organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Collagen Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Firming