PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Hydrating, 30 ml

Two forms of hyaluronic acid for long-lasting comfort

CHF 12.24 CHF 13.60 -10%

(CHF 408.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For mature skin
  • Provides immediate & long-lasting hydration
  • 99% ingredients of natural origin

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Glycolift Concentrated Lifting Effect Face Cream, 30 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Hydrating, 30 ml CHF 12.24 (CHF 408.00 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Glycolift Concentrated Lifting Effect Face Cream, 30 ml CHF 12.33 (CHF 411.00 / l)
Total price: CHF 24.57
Description

The Hyaluronic Acid - Active Anti-Wrinkle & Moisturising Face Concentrate by PHYTORELAX LABORATORIES contains hyaluronic acid in different forms to moisturise the skin immediately and over time.


The vegan formula contains 99% ingredients of natural origin and helps improve the appearance of wrinkles and skin elasticity. The face appears smoother, more radiant and well cared for.



Directions for use




  • Pure: apply the serum morning and evening to clean skin on the face and neck, massaging gently.

  • With cream: add a couple of drops of serum to your usual cream, mix in the palm of your hand and apply to the face.

Item no.: HAR-6025204
Content: 30 ml
EAN: 8030976025204
Manufacturer No.: 6025204
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: All Skin Types, Mature Skin
Product Features : Vegan
Free from : Mineral Oils , Parabens , Silicones , Synthetic Colourants , SLES
Application: Apply a small amount of the serum to clean, dry face and allow to absorb completely. You can either apply the serum alone or before your usual care cream.
Ingredients (INCI)

Aqua, Propandiol, Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Caprylyl Glycol, Sodium Cocoyl Glutamat, Glyceryl Caprylate, Polyglyceryl-6-Oleate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Sodium Phytate, Lactic Acid, Citric Acid, Sodium Surfactin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

  1. from organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Hydrating

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder