PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Shampoo, 250 ml

Daily shampoo that helps control frizz

CHF 6.86 CHF 7.65 -10%

(CHF 27.44 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For colour-treated & processed hair
  • Gentle cleansing
  • Leaves colour looking vibrant

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Shampoo, 250 ml CHF 6.86 (CHF 27.44 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml CHF 5.92 (CHF 23.68 / l)
Total price: CHF 12.78
Description

The Keratin Color - Colour Protection Shampoo by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for coloured and treated hair. Its gentle cleansing base, enriched with amino acids and hydrolysed keratin, cleanses the hair and helps control frizz.

Hair appears stronger and well cared for, while the colour looks radiant. The shampoo is also suitable for daily use.

Item no.: HAR-6025242
Content: 250 ml
EAN: 8030976025242
Manufacturer No.: 6025242
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Colour-treated hair
Free from : Mineral Oils , Synthetic Colourants
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Ammoniumlaurylsulfat, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Decyl Glucoside, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Sericin, Polyglyceryl-3 Cocoate, Polyglyceryl-4-Caprate, Polyglyceryl-6 Caprylate/Caprate, Polyglyceryl-6 Ricinoleate, Sodium Pca, Sodium Lactate, Arginin, Aspartic Acid, Pca, Glycine, Alanine, Serin, Valine, Isoleucine, Proline, Threonine, Histidine, Phenylalanine, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Sodium Benzoate, Citric Acid, Limonene, Dehydroacetic Acid, Hexyl Cinnamal, Sodium Hydroxyde, Linalool, Sodium Phytate, Ethylhexylglycerin, Citronellal, Citral, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Color Protection Shampoo

1 customer review in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
1 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder