PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml

Sulphate surfactant-free formula

CHF 6.86 CHF 7.65 -10%

(CHF 27.44 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For wavy & curly hair
  • Gentle cleansing
  • Helps control frizz

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml CHF 6.86 (CHF 27.44 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml CHF 5.92 (CHF 23.68 / l)
Total price: CHF 12.78
Description

The Keratin Curly - Anti-Frizz Curl Reviving Shampoo by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for curly and wavy hair. The formula with hydrolysed keratin and bamboo extract gently cleanses without sulphate surfactants, helps control frizz and revives the natural shape of the curls.

After washing, hair appears soft, nourished and defined.

Item no.: HAR-6028083
Content: 250 ml
EAN: 8030976028083
Manufacturer No.: 6028083
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Curly hair
Free from : Mineral Oils
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Sodium Chloride, Decyl Glucoside, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Hydrolyzed Keratin, Glycerin, Bambusa Vulgaris (Bamboo) Leaf/Stem Extract, Parfum, Citric Acid, Disodium Edta, Benzyl Salicylate, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder