PRIMAVERA Forest Walk Body Scrub, 200 ml

Refines the complexion

CHF 12.70 CHF 14.10 -10%

(CHF 63.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Gentle on the skin
  • Herbal scent

Frequently bought together with PRIMAVERA Happiness Body Lotion , 200 ml

PRIMAVERA Forest Walk Body Scrub, 200 ml CHF 12.70 (CHF 63.50 / l)
PRIMAVERA Happiness Body Lotion , 200 ml CHF 16.95 (CHF 84.75 / l)
Total price: CHF 29.65
Description

The revitalising body scrub gently removes dead skin cells using natural jojoba wax pearls, finely ground olive stone granules and fine sugar crystals. The wonderfully mild composition with organic witch hazel water and organic rosemary extract revitalises the skin and leaves it feeling pleasantly smooth. A powerful, clear fragrance provides an invigorating freshness.

Application: Massage into damp skin and rinse well.

Item no.: XEC-PRIM-26960
Content: 200 ml
EAN: 4086900269606
Manufacturer No.: 26960
Brands : PRIMAVERA
Skin Type: All Skin Types
Scent Notes: Fresh, Woody, Pine scents
Product Features : Vegan
Certificates : NaTrue, Leaping Bunny
Application: Massage into the moistened skin with circular movements, paying particular attention to very dry areas such as elbows and heels and then rinse off carefully. Use this beauty routine a maximum of 1-2 times a week.
Ingredients (INCI)

Aqua, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Water[1], Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Hydrogenated Jojoba Oil, Glycerin, Pentylene Glycol, Betaine, Prunus Armeiaca (Apricot) Seed Powder, Parfum[1], Alcohol[1], Citrus Aurantium Peel Oil[1], Citrus Lemon Peel Oil[1], Lavandula Oil/Extract[1], Cedrus Atlantica Oil/Extract[1], Citrus Bergamia Fruit Oil[1], Mentha Piperita Oil[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Xanthan Gum, Carrageenan, Levulinic Acid, Sodium Levulinate, Lactic Acid, Limonene[2], Linalool[2], Pinene[2], Linalyl Acetate[2], Camphor[2], Citronellol[2], Beta-Caryophyllene[2], Menthol[2], Geraniol[2], CI 75810

  1. controlled organic cultivation
  2. natural component of essential oils
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: PRIMAVERA LIFE GMBH, Naturparadies 1, 87466 , Oy-Mittelberg, Germany, info@primaveralife.com, www.primaveralife.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PRIMAVERA Forest Walk Body Scrub

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder