Rexona Men Maximum Protection Clean Scent Deodorant Stick, 45 ml

Keeps your underarms fresh for a long time

CHF 4.98 CHF 5.55 -10%

(CHF 110.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 45 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Antiperspirant
  • Neutral fragrance
  • 3-fold protection

Frequently bought together with Tabac Man Deodorant Aerosol Spray, 150 ml

Rexona Men Maximum Protection Clean Scent Deodorant Stick, 45 ml CHF 4.98 (CHF 110.67 / l)
Tabac Man Deodorant Aerosol Spray, 150 ml CHF 7.61 (CHF 50.73 / l)
Total price: CHF 12.59
Description

The Men Maximum Protection Clean Scent Deodorant Stick keeps your underarms fresher for longer during exercise, heat or stressful situations thanks to its reliable triple protection. The deodorant leaves a neutral fragrance on the skin.

Item no.: MUE-T423341
Content: 45 ml
EAN: 8718114202402
Manufacturer No.: T423341
Brands : Rexona
Skin Type: Normal Skin
Application: Apply the deodorant stick with light pressure, in a thin layer over the entire armpit and let it dry completely before coming into contact with clothing. Do not use on irritated skin.
Ingredients (INCI)

Cyclopentasiloxane, Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex Gly, Dimethicone, Cera Microcristallina, Paraffin, Parfum, Silicia, Dimethicone Crosspolymer, Sodium Starch Octenylsuccinate, Maltodextrin, Hydrolysed Corn Starch Octenylsuccinate, Bht, Caprylic/Capric Triglyceride, Hydrated Silica, Gelatin Crosspolymer, Aqua, Sodium Benzoate, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Citronellal, Limonene, Linalool

Note on Rexona UK/USA
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Unilever Deutschland GmbH, Neue Burg 1, 20457, Hamburg, Germany, www.unilever.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Rexona Men Maximum Protection Clean Scent Deodorant Stick

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder