Schwarzkopf Professional Scalp Protect, 150 ml

Scalp protection for colour treatments

CHF 9.98 CHF 11.10 -10%

(CHF 66.53 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Protects the scalp
  • Practical applicator tip
  • Does not impair colour performance

Frequently bought together with Schwarzkopf Professional IGORA COLOR10, 7-12 (60 ml)

Schwarzkopf Professional Scalp Protect, 150 ml CHF 9.98 (CHF 66.53 / l)
Schwarzkopf Professional IGORA COLOR10, 7-12 (60 ml) CHF 11.39 (CHF 189.83 / l)
Total price: CHF 21.37
Description

Scalp Protect by Schwarzkopf Professional protects the scalp during colour or lightening treatments. The special formulation with the Derma Protection Complex creates a gentle protective barrier without compromising colour performance. The practical consistency can be applied easily and accurately, and ensures a pleasant feeling during application.

Application:

  • Apply directly to the scalp in sections before applying hair colour or lightener, work in gently and allow it to dry - for gentle protection throughout the treatment.
Item no.: HEN-2971102
Content: 150 ml
EAN: 4045787689501
Manufacturer No.: 3104712
Brands : Schwarzkopf Professional
Ingredients (INCI)

Aqua, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Allantoin, Panthenol, Glycerin, Botrytis Cinerea/Passiflora Edulis Fruit Extract/Piceatannol Ferment Lysate Filtrate, Hydrolyzed Keratin, Bisabolol, Tocopherylacetat, Niacinamide, Glycine, Proline, Arginin, Taurine, Valine, Hydroxyethyl Cellulose, Lactic Acid, Chitosan, Phenoxyethanol, Propandiol, Sodium Lactate, Parfum, Sodium Pca, Sodium Benzoate, Benzyl Salicylate, Farnesol, Potassium Sorbate, Benzyl Alcohol, Ethyl Benzoate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstraße 67, 40589, Düsseldorf, Germany, www.henkel.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf Professional Scalp Protect