Schwarzkopf Professional Skin Protect, 100 ml

Skin barrier cream during colour treatments

CHF 9.98 CHF 11.10 -10%

(CHF 99.80 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Protects against discolouration
  • Light, creamy texture
  • Pleasant skin feel

Frequently bought together with Schwarzkopf Professional IGORA COLOR10, 7-12 (60 ml)

Schwarzkopf Professional Skin Protect, 100 ml CHF 9.98 (CHF 99.80 / l)
Schwarzkopf Professional IGORA COLOR10, 7-12 (60 ml) CHF 11.39 (CHF 189.83 / l)
Total price: CHF 21.37
Description

Apply this protective cream by Schwarzkopf Professional to the sensitive areas of skin around the hairline before colouring. It prevents colour from accidentally getting onto the skin and ensures cleaner colour results without unsightly edges. The light formulation is easy to apply and leaves the skin feeling pleasantly moisturised. Skin Protect gives you more control and cleaner results with every colour.

Application:

  • Spread along the hairline before applying the hair colour.
  • Do not massage onto the hair.
Item no.: HEN-2971103
Content: 100 ml
EAN: 4045787689426
Manufacturer No.: 3104715
Brands : Schwarzkopf Professional
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Propylene Glycol, Ricinus Communis Seed Oil, Betaine, Tocopherylacetat, Panthenol, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Carbomer, Parfum, Phenoxyethanol, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Methylparaben, Citric Acid, Benzyl Salicylate, Linalool, Benzyl Alcohol, Ethyl Benzoate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstraße 67, 40589, Düsseldorf, Germany, www.henkel.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf Professional Skin Protect

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder