Schwarzkopf Professional Stain Remover Colour remover, 250 ml

Skin cleansing fluid

CHF 10.91 CHF 12.15 -10%

(CHF 43.64 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Removes colour from the skin
  • For use after colouring
  • Easy to use

Frequently bought together with Schwarzkopf Professional IGORA COLOR10, 7-12 (60 ml)

Schwarzkopf Professional Stain Remover Colour remover, 250 ml CHF 10.91 (CHF 43.64 / l)
Schwarzkopf Professional IGORA COLOR10, 7-12 (60 ml) CHF 11.39 (CHF 189.83 / l)
Total price: CHF 22.30
Description

Schwarzkopf Professional Stain Remover is a professional cleansing fluid that gently removes colour residues from the skin after colour or tinting treatments. It is easy to apply with a cotton pad or cosmetic tissue and efficiently ensures a clean hairline or area around the ears and forehead. The mild formulation cleanses the skin thoroughly without over-stripping it, to ensure a clean finish after every service.

Application:

  • Apply the Stain Remover to the affected skin areas with a cotton pad or cosmetic tissue and gently cleanse until colour residues is removed.
Item no.: HEN-3050809
Content: 250 ml
EAN: 4045787688962
Manufacturer No.: 3050809
Brands : Schwarzkopf Professional
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Ammoniumlaurylsulfat, Peg-60 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Dipropylene Glycol, Potassium Hydroxide, Citrus Aurantium Peel Oil, Hexyl Cinnamal, Limonene, Benzoic Acid, Linalool, Geraniol, Benzyl Alcohol

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstraße 67, 40589, Düsseldorf, Germany, www.henkel.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf Professional Stain Remover Colour remover

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder