Schwarzkopf Glem Vital 7 Herbs Anti-Grease Shampoo, 350 ml

Freshness & care from roots to ends

CHF 3.56 CHF 3.95 -10%

(CHF 10.17 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For normal & oily hair
  • With 7-herb extract & pro-vitamin B5
  • Strengthens & adds natural volume

Frequently bought together with Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Conditioner, 200 ml

Schwarzkopf Glem Vital 7 Herbs Anti-Grease Shampoo, 350 ml CHF 3.56 (CHF 10.17 / l)
Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Conditioner, 200 ml CHF 2.99 (CHF 14.95 / l)
Total price: CHF 6.55
Description

Schwarzkopf Glem vital 7 Herbs Anti-Grease Shampoo is a liquid shampoo for normal to quickly greasy hair. The formula with 7-herb extract strengthens the hair from roots to ends and provides a pleasantly light feeling of freshness.

All highlights at a glance:

  • For greasy hair: Specially developed for normal to quickly greasy hair.
  • Strengthening formula: With 7-herb extract to strengthen the hair from roots to ends.
  • Integrated care complex: With pro-vitamin B5 to care for the hair from within.
  • Body & freshness: Gives the hair natural volume and a light feeling of freshness.

Item no.: MUE-3062955
Content: 350 ml
EAN: 9000101769463
Manufacturer No.: 3062955
Brands : Schwarzkopf
Hair Types : Oily hair, Normal hair
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel Central Eastern Europe GmbH, Erdbergstraße 29, 1030, Wien, Austria, www.henkel.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf Glem Vital 7 Herbs Anti-Grease Shampoo