Schwarzkopf Jelly Styling Gel Curlz 150 ml, 150 ml

Targeted definition & moisture without stickiness

CHF 6.76 CHF 7.50 -10%

(CHF 45.07 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For curly & coily hair
  • With red algae extracts
  • Definition & protection against frizz

Frequently bought together with Schwarzkopf GLISS Liquid Silk Shampoo, 250 ml

Schwarzkopf Jelly Styling Gel Curlz 150 ml, 150 ml CHF 6.76 (CHF 45.07 / l)
Schwarzkopf GLISS Liquid Silk Shampoo, 250 ml CHF 2.99 (CHF 11.96 / l)
Total price: CHF 9.75
Description

Schwarzkopf Jelly Styling Gel Curlz 150ml is a special curl gel for wavy, curly and coily hair types 2a to 4c. It enhances your curls and coils, provides intensive moisture and gently cares for the hair.

All highlights at a glance:

  • Targeted definition: Shapes and defines curls and coils with light hold and bouncy movement.
  • Intensive care: Moisturises the hair, leaves it smooth and protects against frizz.
  • No residue: Leaves no crunchy feel on the hair.
  • Silicone-free formula: With red algae extract and free from ingredients of animal origin.

Item no.: MUE-2LDJ1
Content: 150 ml
EAN: 4015100866636
Manufacturer No.: 2LDJ1
Brands : Schwarzkopf
Application: Massage a small amount into palms and work into hair.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstraße 67, 40191, Düsseldorf, Germany, www.schwarzkopf.de/de/home.html

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf Jelly Styling Gel Curlz 150 ml

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder