sebamed Clear Face Care Gel, 50 ml

With a moisturising hyaluronic acid complex

CHF 5.54 CHF 6.15 -10%

(CHF 110.80 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For blemished & oily skin
  • Enriched with aloe vera
  • Ideal as a basic care product

Frequently bought together with ziaja Baltic Home Spa Wellness Anti-Wrinkle Serum for Face & Neck, 90 ml

sebamed Clear Face Care Gel, 50 ml CHF 5.54 (CHF 110.80 / l)
ziaja Baltic Home Spa Wellness Anti-Wrinkle Serum for Face & Neck, 90 ml CHF 6.76 (CHF 75.11 / l)
Total price: CHF 12.30
Description

Enriched with aloe vera and a moisturising hyaluronic acid complex, this care gel by sebamed optimally conditions the skin. In addition, panthenol and allantoin make the gel an ideal basic care product for blemished and oily skin.

pH value: 5.5

Item no.: MUE-807706
Content: 50 ml
EAN: 4103040049124
Manufacturer No.: 807706
Brands : sebamed
Skin Type: Oily Skin, Blemished Skin
Free from : Microplastics
General Information: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary
Application: Apply mornings and evenings to clean, dry skin and massage in carefully.
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Propylene Glycol, Glycerin, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Panthenol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Carbomer, Citric Acid, Sodium Hydroxyde, Phenoxyethanol

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Germany, www.sebamed.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for sebamed Clear Face Care Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder