sebamed Intimate Wash Gel, pH 3.8, 200 ml

With aloe vera & bisabolol

CHF 5.06 CHF 5.65 -10%

(CHF 25.30 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • Ideal for sensitive skin
  • Free from soap & alkali
  • Cleans & protects

Frequently bought together with sebamed Anti-Hair Loss Shampoo, 200 ml

sebamed Intimate Wash Gel, pH 3.8, 200 ml CHF 5.06 (CHF 25.30 / l)
sebamed Anti-Hair Loss Shampoo, 200 ml CHF 4.41 (CHF 22.05 / l)
Total price: CHF 9.47
Description

A clean and fresh feeling in the intimate area is an important aspect of personal hygiene. Selecting the right product is therefore essential, as not every shower product is suitable for the delicate skin of the intimate area.

The intimate wash gel with a 3.8 pH by sebamed cleans the skin gently and safely. It is free of soap, alkalis and microplastics and preserves both the protective barrier of the skin and the intimate flora. The formulation is enriched with lactic acid, aloe vera and bisabolol. For a pleasantly clean and fresh feeling!
Suitable for ages 15 years and up, as well as during and after pregnancy.

Item no.: MUE-135509
Content: 200 ml
EAN: 4103040051110
Manufacturer No.: 135509
Brands : sebamed
Skin Type: Irritated Skin, Sensitive Skin
Product Features : Vegan
Free from : Microplastics , Soap, Silicones , Alkalis
Certificates : ECARF Seal
Ingredients (INCI)

Aqua, Lauryl Glucoside, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Parfum, Lactic Acid, Sodium Citrate, Bisabolol, Sorbic Acid, Citric Acid

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Germany, www.sebamed.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for sebamed Intimate Wash Gel, pH 3.8

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder