SensiDent Unicorn Magic Toothpaste, 75 ml

Gentle teeth cleaning & cavity protection for children

CHF 1.21 CHF 1.35 -10%

(CHF 16.13 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Features & Advantages

  • For children ages 6 and up
  • Fruity strawberry flavor
  • Contains sodium fluoride & vegan

Frequently bought together with Bioniq Repair Toothpaste, 75 ml

SensiDent Unicorn Magic Toothpaste, 75 ml CHF 1.21 (CHF 16.13 / l)
Bioniq Repair Toothpaste, 75 ml CHF 6.39 (CHF 85.20 / l)
Total price: CHF 7.60
Description

Unicorn Magic Toothpaste by SensiDent gently and thoroughly cleans the teeth of children aged 6 and over and leaves the mouth feeling fresh.

All highlights at a glance:

  • For children aged 6 and over: Specially suitable for children from the age of 6.
  • Fruity flavour: Features a pleasant strawberry flavour.
  • Protection against tooth decay: Formula with sodium fluoride to help protect against sugar acids and tooth decay.
  • Vegan formula: Made with a vegan formula without microplastics.
  • Child-friendly design: Comes in a tube featuring a unicorn motif.

Item no.: MUE-10045681
Content: 75 ml
EAN: 4053776019017
Manufacturer No.: 10045681
Brands : SensiDent
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SensiDent Unicorn Magic Toothpaste