SPEICK THERMALsensitiv Hand & Nail Balm, 75 ml

For a pleasant skin feel

CHF 6.35

(CHF 84.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Delivers moisture
  • Natural light protection

Frequently bought together with SPEICK ORGANIC 3.0 Body Lotion, 200 ml

SPEICK THERMALsensitiv Hand & Nail Balm, 75 ml CHF 6.35 (CHF 84.67 / l)
SPEICK ORGANIC 3.0 Body Lotion, 200 ml CHF 11.40 (CHF 57.00 / l)
Total price: CHF 17.75
Description

The cream nourishes and cares for the skin of the hands. Algae extracts regulate balance while organic aloe vera gel delivers moisture. The hands are naturally protected against the light. Ideal for a groomed appearance.

Item no.: XEC-SYN-61164
Content: 75 ml
EAN: 4009800004559
Manufacturer No.: 61171
Brands : SPEICK
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Free from : Microplastics , Mineral Oils , Parabens , Silicones , Synthetic Fragrances , Synthetic Colourants , Animal testing , Gluten, Lactose
Certificates : BDIH
Application: Massage gently into dry, clean hands. Repeat several times a day if necessary.
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin Soja Oil, Glycerin, Alcohol, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glyceryl Stearate Se, Coco Caprylate/Caprate, Sorbit, Betaine, Camelia Oleifera Seed Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Valeriana Celtica Extract, Alaria Esculenta Extract, Linoleic Acid, Linolenic Acid, Beta Vulgaris (Beet) Root Extract, Hydrolyzed Corn Starch, Phragmites Kharka Extract, Poria Cocos Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Tocopherol (Vitamin E), Glucose, Mannitol, Xanthan Gum, Parfum, Sodium Benzoate, Citral, Citronellol, Geraniol, Limonene, Linalool

Legal information
Manufacturer: Speick Naturkosmetik GmbH & Co. KG, Benzstr. 9, 70771, Leinfelden-Echterdingen, Germany, info@speick.de, www.speick.de/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SPEICK THERMALsensitiv Hand & Nail Balm