Terra Naturi 2-Phase Eye Make-up Remover, 100 ml

Gentle cleansing & optimal preparation for your skincare routine

CHF 2.05 CHF 2.30 -11%

(CHF 20.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For sensitive eyes & lashes
  • Gently removes waterproof makeup
  • With organic aloe vera & nourishing oils

Frequently bought together with Terra Naturi Ultimate Lift & Definition Mascara - Black, 8 ml

Terra Naturi 2-Phase Eye Make-up Remover, 100 ml CHF 2.05 (CHF 20.50 / l)
Terra Naturi Ultimate Lift & Definition Mascara - Black, 8 ml CHF 3.37 (CHF 421.25 / l)
Total price: CHF 5.42
Description

The 2-Phase Eye Make-up Remover from Terra Naturi gently removes dirt particles, make-up and mascara from the delicate eye area and lashes. It optimally prepares the skin for the subsequent skincare routine.

All highlights at a glance:

  • Gentle cleansing: Gently removes even waterproof formulas.
  • Nourishing formula: Formula with organic aloe vera, organic apricot kernel oil, organic almond oil and valuable oils.
  • Good tolerance: Suitable for contact lens wearers.
  • Considered formula: Vegan formula without silicones, parabens or microplastics.

Directions: Shake before use so that the two phases combine to form an emulsion.


Item no.: MUE-490763
Content: 100 ml
EAN: 4053776013503
Manufacturer No.: 490763
Brands : Terra Naturi
Skin Type: All Skin Types
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Femia Cosmetic Vertriebsgesellschaft mbH, Gut Weide 1, 52078, Aachen, Germany, www.femia.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi 2-Phase Eye Make-up Remover

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder