Terra Naturi Blush, 03 - gorgeous mauve (7 g)

Easy to blend & buildable

CHF 3.94 CHF 4.40 -10%

(CHF 562.86 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 03 - gorgeous mauve

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Vegan formula
  • Highly pigmented
  • Natural finish

Frequently bought together with Terra Naturi Powder Foundation, WARM SAND (8 g)

Terra Naturi Blush, 03 - gorgeous mauve (7 g) CHF 3.94 (CHF 562.86 / kg)
Terra Naturi Powder Foundation, WARM SAND (8 g) CHF 4.50 (CHF 562.50 / kg)
Total price: CHF 8.44
Description

The vegan blush by Terra Naturi has a highly pigmented, buildable texture that provides a natural finish. The blush is easy to apply and blend.

Item no.: MUE-J0241400
Content: 7 g
EAN: 2200281109104
Manufacturer No.: J0241400
Brands : Terra Naturi
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Certificates : NaTrue
Ingredients (INCI)

Talc, Mica, Caolin Clay, Shea Butter Ethyl Esters, Ricinus Communis Seed Oil[1], Macadamia Ternifolia Seed Oil, Vegetable Oil, Tocopherol (Vitamin E), Magnolia Officinalis Bark Extract, P-Anisic Acid, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Citric Acid, CI 77492 (Iron Oxide), CI 77491 (Iron Oxide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: LOGOCOS Naturkosmetik GmbH & Co. KG, Zur Kräuterwiese 2, 31020, Salzhemmendorf, Germany, www.logocos.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi Blush

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder