Terra Naturi Heat Protection Spray, 150 ml

Reliable styling & protection when blow-drying or straightening

CHF 2.81 CHF 3.15 -11%

(CHF 18.73 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • Suitable for all hair types
  • With organic rosemary extract & betaine
  • Free of alcohol, silicones, and microplastics

Frequently bought together with Terra Naturi VOLUME Shampoo, 200 ml

Terra Naturi Heat Protection Spray, 150 ml CHF 2.81 (CHF 18.73 / l)
Terra Naturi VOLUME Shampoo, 200 ml CHF 1.96 (CHF 9.80 / l)
Total price: CHF 4.77
Description

The Heat Protection Spray from Terra Naturi optimally prepares the hair for styling with a hairdryer, straighteners or curling iron. It gently coats the hair fibre and leaves the hair looking well cared for.

All highlights at a glance:

  • For all hair types: Suitable for use on every hair type.
  • Without selected additives: Formula without alcohol, silicones or microplastics.
  • Nourishing formula: With organic rosemary extract, betaine and a vegan formulation.
  • Good hold: Based on a corn-derived polymer for pleasant grip without weighing down the hair.
  • Easy styling: Makes styling easier while helping the hair retain its volume.

Directions: Shake well before use, spray evenly onto towel-dried hair and do not rinse.


Item no.: MUE-1109-00091
Content: 150 ml
EAN: 4053776041544
Manufacturer No.: 1109-00091
Brands : Terra Naturi
Hair Types : For all hair types
Application: Spray into dry or towel-dried hair before blow-drying or using heat tools. Do not rinse.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Szaidel Cosmetic GmbH, Fabrikstraße 9, 66892, Bruchmühlbach-Miesau, Germany, www.szaidel-cosmetics.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi Heat Protection Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder