Terra Naturi VOLUME Shampoo, 200 ml

Gentle cleansing for added volume & texture

CHF 1.96 CHF 2.20 -11%

(CHF 9.80 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • For fine & lacklustre hair
  • Gentle & thorough cleansing
  • Adds volume & more body

Frequently bought together with Weleda Rosemary Revitalising Conditioner , 150 ml

Terra Naturi VOLUME Shampoo, 200 ml CHF 1.96 (CHF 9.80 / l)
Weleda Rosemary Revitalising Conditioner , 150 ml CHF 5.92 (CHF 39.47 / l)
Total price: CHF 7.88
Description

The VOLUME Shampoo from Terra Naturi gently cleanses fine and limp hair and leaves it looking well cared for. The formula gives your hair more body and grip, making subsequent styling easier.

All highlights at a glance:

  • For fine hair: Tailored to the needs of fine and limp hair.
  • More body & grip: Gives a feeling of fullness, provides more grip and makes styling easier.
  • Weightless care: Leaves the hair feeling smooth without weighing it down.
  • Selected ingredients: Formula with organic grapefruit extract and organic mint extract, completely free from silicones.
  • Vegan formula: Features a vegan formulation.

Item no.: MUE-600-90-0010NEU
Content: 200 ml
EAN: 2200308938878
Manufacturer No.: 600-90-0010NEU
Brands : Terra Naturi
Hair Types : Fine hair, For all hair types
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: dreibio GmbH, Waldenserstraße 2-4, 10551, Berlin, Germany, www.dreibio.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Naturi VOLUME Shampoo